Co obnáší těhotenství?

Zjistili jste, že jste těhotné, nebo to máte se svým v partnerem v plánu? Zajímá vás, co takové těhotenství obnáší? Co vše budete muset během 9 měsíců podstoupit? Tento článek vám poskytne potřebné informace o průběhu těhotenství.
Změny během těhotenství
Těhotenství je jedinečné období v životě každé ženy. Každá ho prožívá jinak. Některé trápí celodenní nevolnosti, jiné zase první trimestr zvládají bez jakýchkoliv problémů. Obvyklá doba těhotenství trvá 40 týdnů, během kterých dojde u ženy k řadě změnám. Kromě klasické nevolnosti mohou u ženy nastat dalších problémy – např. trávicí potíže (zácpa, nadýmání, pálení žáhy), nesnášenlivost pachů či některých potravin.
Stanovení termínu porodu
V počátku těhotenství každé ženě zajímá, kdy může očekávat porod. Základním údajem pro výpočet termínu porodu je první den poslední menstruace. K tomuto údaji se následně přičte rok, odečtou se 3 měsíce a přičte se 7 dnů. Nejpřesněji se pak termín určí podle ultrazvuku ve 13. týdnu těhotenství.
Vyšetření během těhotenství
Během těhotenství počítejte s tím, že budete muset podstoupit řadu vyšetření. Začíná to první vstupní prohlídkou, kde se potvrdí, zda se skutečně jedná o těhotenství. Na prohlídku se dochází zhruba dva až tři týdny po vynechání menstruace. V případě, že se těhotenství potvrdí, podstoupíte další pravidelné kontroly v následujícím období:
- do 23. týdne každé 4 týdny
- 24. – 32. týden každé 3 týdny
- 33. – 36. týden každé 2 týdny
- 37. – 40. týden každý týden
Při každé návštěvě vám bude provedena řada vyšetření, konkrétně měření krevního tlaku, měření pulsu, kontrola vaší váhy a vyšetření moči papírovým proužkem na přítomnost cukru a bílkovin.
Vyšetření krve
K vyšetření krve dochází zhruba po měsíci od první prohlídky. Účelem tohoto vyšetření je zjistit krevní skupinu a zjistit, zda netrpíte nějakými nemocemi (např. žloutenkou typu B, syfilisem, HIV/AIDS).
Tripple test
V 16. týdnu těhotenství se provádí tripple test. V případě abnormálních výsledků se přistupuje k dalším vyšetřením – např. genetické vyšetření, odběr plodové vody atd.
Ultrazvuk
Díky ultrazvuku zjistíte další informace o těhotenství, zejména počet embryí, jejich uložení a stáří. Během těhotenství se toto vyšetření provádí většinou čtyřikrát, pokud však dojde ke komplikacím, provádí se častěji.
Další vyšetření:
- vyšetření stomatologem
- stěr z porodních cest
- vyšetření kardiotokografem
- EKG
- atd.
Samotný porod
Závěrem těhotenství je porod, který by měl nastat poslední den ve 40. týdnu. Přesně v tento den však porodí pouze malé procento žen. Porod jako takový může nastat téměř kdykoliv. Známkou opravdového začátku jsou kontrakce, které trvají déle, jsou silnější a pravidelnější, než tomu bylo dříve. Na začátku bývá interval mezi kontrakcemi okolo 10 minut. Lékaři většinou doporučují odjezd do porodnice, když kontrakce nastávají každých 5 minut.
Pokud vše probíhá tak jak má, rodí žena klasicky. V některých případech nebo při různých komplikací se přistupuje k porodu císařským řezem. Mezi nejčastější důvody patří:
- nedostatečné zásobení plodu kyslíkem
- opakovaný císařský řez
- poloha plodu koncem pánevním
- další indikace – např. nepoměr mezi velikostí plodu a pánví rodičky, vcestná placenta, předčasné odloučení placenty, překážky v porodních cestách atd.
Některé ženy však nechtějí rodit klasickým způsobem, a tak si volí jiné způsoby. Jedním z nich je např. porod do vody, který se považuje za jeden z nejšetrnějších pro matku i dítě. teplá voda totiž uvolňuje svalstvo a díky tomu tlumí bolest.
Pokud plánujete těhotenství, nebo jste již těhotné, doporučujeme navštívit oddělení gynekologie a porodnictví, kde se o vás dobře postarají, podají veškeré informace, budou vás doprovázet během celého těhotenství a se vším vám rádi pomohou.