Péče o domácnost = péče o život?


Byly doby, kdy mi uklízení doma přišlo jako nutné zlo, které musím udělat, abychom se cítili doma dobře, ale které mě zároveň obírá o volný čas, jenž bych mohla strávit nějak lépe, radostněji, příjemněji. Ale pak jsem si díky informaci o knížce Monique Wortelboer „Domácnost – péče o život” uvědomila, že to zmíněné „abychom se cítili doma dobře“ stojí zato a že to neznamená cítit se dobře jen v rámci našeho bytu, ale všeobecně – cítit se dobře jako rodina.

Jak to tak v dnešní době vypadá, péče o domácnost se „moc nenosí“, na ženu v domácnosti se pohlíží spíš jako na neschopnou sehnat si práci či „lenošku“. Přitom – uvědomujeme si, jaký vliv má na naši náladu i atmosféru v rodině právě útulný a uklizený domov? A nejde o to, aby se vše blýskalo, aby vše bylo ve vyrovnaných komíncích a aby členové rodiny po sobě museli otírat kohoutky v koupelně, aby zůstaly bez poskvrnky. Jak příjemné je (nebo ve většině případů dnešních rodin „by mohlo být“), když se rodina po celém dni sejde u pěkně prostřeného stolu, u dobrého jídla a SPOLEČNĚ a V KLIDU se nají? Napadlo vás někdy, že žehlením se můžete zbavit nejen hromady prádla, ale třeba také nepříjemné situace u vás v rodině?

V péči o domácnost a o děti se skrývá mnohem víc, než si v současné době připouštíme…

Já jsem se o knížce dozvěděla na lektorském kurzu pražského A centra. Kniha je v knihkupectvích rozebrána, a tak jsem měla velkou radost, když jsem zjistila, že je možné zjistit o tomto přístupu k domácnosti a tedy i k životu víc během workshopu Péče o domácnost – péče o život Evy Labusové.

A jak popis workshopu slibuje, nebude to jen povídání – průběh setkání je prý zpestřen praktickými ukázkami jak pečováním o společný domov posílit rodinu a dodat jí pocit bezpečí v dnešním světě. Já chci určitě nakouknout víc pod pokličku! Zkuste to také a mrkněte na www.acentrum.eu.

Přečtěte si také:  Blahopřání k svatbě

Martina Arnoštová