Přestaňte odkládat cvičení a začněte se hýbat


Taky si neustále v hlavě pohráváte s myšlenkou, že byste měli začít sportovat? Vždy si ale najdete spoustu výmluv, proč to nejde. Nedostatek času, špatná kondička nebo nevhodné počasí? Nejdůležitější je najít správnou motivaci a také aktivitu který vás bude bavit.
Než poprvé vyběhnete, ponoříte se do bazénu nebo pozdravíte slunce na lekci jógy, seznamte se s následujícími tipy, které dopomůžou tomu, aby vám fyzická aktivita přinášela radost a měla žádoucí efekt. Zbytek už bude pouze na vás.

Volba sportu

Pokud jste dlouho nesportovali, měli byste svoji sportovní aktivitu rozdělit na dvě části. 60 až 70 % času věnujte cvikům nebo činnosti pro zlepšení oběhového systému, dýchání a vytrvalosti. Vhodná pro vás bude turistika, jízda na kole, běh, plavání nebo kardio cviky. Ve zbytku času se zaměřte na rovnováhu a pružnost. Tady se nabízí například jóga nebo posilovna. Tento poměr je samozřejmě u každého individuální. Důležité, a to platí u všech, je nepřepínat své síly a mít z pohybu a cvičení dobrý pocit.

Stanovte si rozvrh

Důležité je ujasnit si, kolik času chcete sportu věnovat. Jeden trénink týdně nic neřeší a ani dva vylepšení kondičky nepřinesou. Až od tří lekcí týdně bude mít sportovní aktivita ten správný vliv. Stanovení sportovního rozvrhu je tak důležitým bodem ještě než začnete s aktivitou. Vyhraďte si tedy pravidelný čas na sport a uvidíte, že po čase, když vynecháte, bude vám pohyb chybět.

Začátek i konec cvičení věnujte protažení

Při jakémkoliv cvičení nikdy nezapomínejte na strečink. Správné protažení je účinnou metodou, která umí přirozeně a šetrně připravit vaše svaly na zvýšenou sportovní zátěž. Protažení svalů také snižuje napětí a zároveň v nich podporuje látkovou výměnu. Při všech protahovacích cvicích byste měli cítit tah, ale nikdy ne bolest. Důležité je protažení svalů i po skončení fyzické aktivity, aby se tělo rychleji regenerovalo.

Přečtěte si také:  Dieta podle krevních skupin

Trpělivost

Neztrácejte motivaci. I když budete pravidelně cvičit, z počátku se na vás fyzický výkon nemusí vůbec projevovat. Neztrácejte ale trpělivost. Nic není hned. A věřte, že vývoj v jakémkoliv sportu je postupný a pokud budete i nadále pravidelně cvičit, zajisté se brzy vysněných výsledků dočkáte.

Regenerujte

Odpočinek po sportu je stejně důležitý jako samotný fyzický výkon. Pokud jste si do těla příliš nedali, bude stačit horká sprcha, doplnění tekutin a spánek. Relaxovat ale můžete i při pár tempech v bazénu nebo ve vířivce. Unavené svaly jistě ocení i příjemnou masáž, která uvolní svaly, klouby a prokrví tkáně. Pro výraznější efekt je vhodné použít speciální masážní emulze například ty od Alpy s bylinnými extrakty.

Nezapomeňte:

• Lepší je cvičit 4 x týdně 20 min než jednou týdně dvě hodiny.
• Před každým cvičením se protáhněte.
• Nezapomínej na pravidelný odpočinek a regeneraci.

Základní pravidla už znáte. Teď už je jen na vás, kdy vyrazíte do posilovny nebo vyběhnete do lesa. Vždy ale myslete na to, aby vás sportovní aktivita bavila. To je totiž ten nejdůležitější klíč k úspěchu.