Připravte tělo na podzim, pomůže změna stravy i čerstvý vzduch


Konec doby dovolených a letní pohody bývá pro mnoho lidí těžký. Musí se vyrovnat s kratšími dny, nedostatkem světla a nástupem sychravého počasí. Spousta lidí chytí nachlazení, cítí se bez energie a zhorší se jim nálada. Na celkovém pocitu únavy se podílí psychika i tělesná kondice, ovšem obě tyto složky můžeme vlastním přičiněním ovlivnit.

V první řadě je to o pozitivním přístupu, pokud si už od konce srpna budeme stěžovat na klesající teploty a zamračenou oblohu a budeme mrzutí vlastně bez důvodu, podzimní splín nás zasáhne mnohem silněji. I v tomto období je spousta věcí, že kterých se můžeme těšit, například hezky zbarvené listy, dozrávání dýní, jablek a dalších plodin, konec tropických teplot, tradiční akce jako trhy a vinobraní a spousta dalšího.

Je potřeba čas trávit aktivně, potkávat se s přáteli, chodit cvičit a za kulturou, nezůstávat kvůli pár kapkám deště zalezlí doma. Přes léto jsme si zvykli pobývat na slunci a čerstvém vzduchu a na podzim nám to může chybět. Náhradou v pošmourných dnech mohou být například různé lampy, které sluneční svit simulují.
Pro psychickou pohodu je také důležitý pravidelný spánek sedm až osm hodin denně. Pokud nás přes den přepadne ospalost a máme příležitost si zdřímnout, může to být příjemné osvěžení. Spát bychom ale neměli déle než dvacet minut, jinak si narušíme spánkový režim a večer budeme mít problém usnout.

Naše tělo se s podzimem lépe vypořádá, když budeme posilovat imunitu. Jednou cestou je změna jídelníčku, kdy si namísto salátů dopřejeme hutnější polévky, maso s omáčkou a nebo bylinkové čaje. Na příchod podzimu se můžeme připravit očišťující kúrou, kdy se organismus zbaví nashromážděných škodlivin. Rozhodně není dobrý nápad hladovět, tím bychom tělo jen oslabili, ale lepší je přechod na zdravější stravu. Ostatně odborníci na výživu se shodují, že nejlepším způsobem očisty je jíst zdravě soustavně, a škodliviny do těla prostě nepouštět celý rok.

Přečtěte si také:  Bezlepková dieta

Pomoct s přípravou na podzim mohou i různé doplňky stravy, které dodají organismu přírodní výtažky. „Jedním z osvědčených přípravků je Silymarin forte, který kromě pročištění organismu napomáhá normálnímu trávení a funkci jater, podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost, napomáhá udržovat normální hladinu cukru. Obsahuje přírodní extrakt silymarin získaný ze semen ostropestřce mariánského a olej ze semen černého rybízu,“ informovala doktorka Eva Holubová ze společnosti Naturprodukt.