Vyberte odrážedlo, které vašemu dítěti neublíží

Dětské odrážedlo, někdy nazývané také odstrkovadlo, je první dopravní prostředek, na kterém mohou děti jezdit samostatně. To je jeden z důvodů, proč jsou u dětí tak oblíbené – konečně mě nemusí vozit maminka/taťka, jedu sám! Na odrážedlech děti přirozeně rozvíjí svoji schopnost udržovat rovnováhu, a proto jsou odrážedla skvělou přípravou pro pozdější jízdu na opravdickém kole.
Odrážedla vypadají podobně jako kola, ale nemají šlapátka, řetěz ani postranní kolečka. Děti na nich jezdí tak, že se odstrkávají nohama od země. Jízda na odrážedle je tedy adekvátní jejich věku a schopnostem.
Podle čeho vybírejte
Věk je nejzákladnější proměnnou, od které se odvíjí ostatní vlastnosti odrážedla.
Na odrážedle mohou děti jezdit už od 1 roku, záleží však i na jejich šikovnosti a odvaze. Nebojte se však s odrážedlem počkat i do pozdějšího věku, výjimkou není ani první zkušenost až ve 3 letech.
Vždycky je ale nejdůležitější vybrat odrážedlo, které bude pasovat právě vašemu dítku. Na trhu existuje celá řada odrážedel a my vám ukážeme, na co se při jeho výběru zaměřit.
Základní vlastnosti určuje materiál
Při výběru odrážedla narazíte na 3 základní typy materiálů: kovová, plastová a dřevěná.
Kovová odrážedla jsou nejstabilnější a velmi odolná. Vydrží tak i používání více generacemi dětí (mladší dítko může odrážedlo „zdědit“ po starším sourozenci). Jejich drobnou nevýhodou je vyšší hmotnost (kvůli použitému kovu), a hodí se tedy spíše pro děti od 2,5 let a více.
Plastová odrážedla jsou nejlehčí a tím pádem na nich mohou jezdit i ty nejmenší děti. Na trhu je celá řada motivů a provedení. Plastová odrážedla také bývají cenově dostupnější.
Dřevěná odrážedla se často setkávají s předsudky, přitom nejsou o nic horší než jejich kovoví a plastoví konkurenti. Dřevěná odrážedla mívají velice hezká provedení a děti si je užijí i doma, v interiéru.
Důležitá je správná výška
Při svém výběru hleďte nejprve na velikost odrážedla – ta je totiž pro konečné pohodlí dítěte zásadní. Na nákup odrážedla určitě vezměte svého potomka s sebou, aby si mohl odrážedlo vyzkoušet.
Když si dítě sedne na sedátko odrážedla, musí oběma nožičkama dosáhnout celou plochou nohy na zem. Pokud by dosáhlo třeba jenom špičkami, je to špatně. Na odrážedle jsou hlavní „brzdou“ právě nohy, a proto pokud by dítě na zem nedosáhlo, byla by pro něj jízda na odrážedle příliš obtížná a mohlo by si ublížit.
Naštěstí většina odrážedel má nastavitelnou velikost sedla a často i řidítek, takže se nemusíte bát, že by vaše ratolest z nového odrážedla brzy vyrostla. Rozpětí výšky sedla pohybuje mezi 5 až 12 cm, což je pro delší používání odrážedla dostačující.
Šetřete síly s nižší hmotností
Hmotnost odrážedla je důležitá jednak proto, aby se dětem dobře ovládalo, a jednak také pro vaše pohodlí, když budete odrážedlo přenášet – každý kilogram je znát.
Pro děti okolo 18. měsíce doporučujeme ta nejlehčí odrážedla, která váží okolo 3,6 kg.
Dvouleté dítě zvládne jízdu na odrážedle o hmotnosti cca 4 kg a nad 2,5 roku už je pak dětem hmotnost celkem jedno – mnoho dětí od tří let už jezdí i na normálním kole, a to váží většinou okolo 8 kg.
Co dalšího ještě zvyšuje hmotnost odrážedla?
Cokoliv, co na něj dáváte navíc – brzdy, měkčí pěnové sedlo, ale také použitý materiál rámu (běžný kov je těžší než hliník) anebo nafukovací kola s kovovými ráfky.
Svou roli hrají i kola
Kola vybíráme hlavně podle toho, kde bude naše dítě na odrážedle jezdit.
Plastová a dřevěná kolečka se hodí především do interiérů – jsou lehká a neničí podlahy. Pro jízdu v parcích a po běžných městských chodnících a nenáročných terénech neuděláte chybu s nafukovacími koly. Naopak pro náročné, nerovné terény zvolte kola bantamová, která jsou odolnější a jízda s nimi je po obtížných terénech snazší.
S výběrem kol také souvisí kvalita ložisek – čím lepší ložisko v kole je, tím rychleji a snadněji se kolo točí, a tím plynulejší je jízda na odrážedle.
Dbejte na bezpečnost
První krok k bezpečnosti udělejte už při samotné koupi odrážedla. Před zavádějící nízkou cenou dejte přednost kvalitě. Bezpečná odrážedla jsou certifikované výrobky splňující evropskou normu EN-71. I přesto ještě pro jistotu zkontrolujte, zda na odrážedle nejsou nějaké ostré hrany či výstupky, o které by se vaše dítě mohlo poranit.
Důležité je však mít dítě pod dozorem, když bude na odrážedle jezdit. Hlídejte, ať nejezdí po frekventovaných místech, zvolte raději klidnější, bezpečné cesty. Na přechodu pro chodce nechte dítko z odrážedla sesednout a přes přechod jej raději přeneste.
Vašemu děťátku pořiďte přilbu a chrániče. Předejdete tak bolestivým úrazům při pádu.
Vhodné doplňky k odrážedlům
Součástí odrážedla bývá brzdička. Pro menší děti není potřeba, protože ještě nemají v prstech dost síly na její zmáčknutí a primární je brzdění nohama. U dědí okolo 3 let ale její pořízení zvažte, protože v tomto věku už děti jezdí rychleji a pomoc v podobě ruční brzdy se jim může hodit.
V začátcích jízdy na odrážedle vašeho potomka vám může pomoci také vodící tyč. S tou bez problémů regulujete rychlost a stabilitu odrážedla.
Fantazii se meze nekladou, a tak může vaše dítko mít na svém odrážedle například zvonek či košík na řidítka. Mezi další volitelnou výbavičku patří také ochranné návleky na boty (chrání boty při brzdění), reflexní vestička, láhev na pití nebo cyklorukavice.
Veškeré doplňky slaďte s barvou odrážedla a už jen sledujte, jak si váš potomek šťastně jezdí na svém prvním „kole“!
Článek připravil internetový obchod Cyklospeciality.cz