Zpátky do práce po rodičovské v době koronavirové?


Těžší i lehčí zároveň.

Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené bývá často zdrojem stresu, protože přichází po několikaleté pracovní odmlce. S růstem nezaměstnanosti v důsledku boje s koronavirem se mohou přidat obavy, zda se vůbec bude kam vracet. I zde ale platí, že vše zlé je pro něco dobré. Přesun pracovního světa do on-line prostředí s sebou přinesl nové možnosti, jak se na velkou životní změnu připravit i s dětmi po boku. S jednou z nich přišla také Česká zemědělská univerzita, Katedra informačních technologií PEF ČZU v Praze.

Česká republika patří mezi země s nejdelší rodičovskou dovolenou. Jak uvádí studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu z roku 2018, typická česká matka dvou dětí na ní stráví 6-8 let. Návrat do práce tak představuje změnu, která může být zdrojem velkého stresu. „Nejenže jsem byla nervózní z odloučení od dětí po tak dlouhé době, ale měla jsem i strach, zda svou práci ještě zvládnu,“ vypráví 35letá Lenka. A určitě není jediná.

Koronavirus přinesl nejistotu, ale i nové možnosti

Aby toho nebylo na rodiče vracející se do práce málo, přišel na jaře letošního roku koronavirus s veškerými svými ekonomickými důsledky. Jak ukazují údaje, které pravidelně zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, míra nezaměstnanosti za poslední dva měsíce vzrostla o 0,6 %. Co bude následovat, je zatím spíše předmětem spekulací.

Ne všechny změny, které s sebou doba koronavirová nese, jsou ale nutně zlé. Přesun většiny aktivit do on-line prostředí přinesl rozkvět distančního vzdělávání. A jak praví obecná doporučení, nové znalosti a dovednosti mohou přechod do pracovního režimu usnadnit. Chodit na kurzy s dětmi po boku je téměř nemožné, ale studium na dálku si mohou rodiče přizpůsobit svým časovým možnostem.

Přečtěte si také:  Svatba

Zájem o on-line vzdělávání potvrzuje Ing. Jan Jarolímek, Ph.D. z České zemědělské univerzity: „Po dvouleté pauze jsme rozšířili a znovuotevřeli on-line kurzy Evyna pro ženy na rodičovské dovolené a samotné nás překvapilo, kolik míst se skoro ihned zaplnilo. Je pravděpodobné, že svou roli sehrálo i načasování, protože jsme začínali v době, kdy platila nejpřísnější opatření.“

O on-line světě on-line

Rozvoj práce na dálku ukázal, jak důležité jsou v dnešním světě znalosti digitálních technologií. A právě na ně se zaměřují i kurzy Evyna. „Myšlenka vzdělávat ženy na rodičovské dovolené vznikla na Katedře informačních technologií PEF ČZU v Praze, kde jsme si významu počítačových dovedností dobře vědomi. Proto jsme školení zaměřili na běžné kancelářské programy, ale i užitečné on-line nástroje,“ doplňuje Jarolímek.

Velké změny s sebou vždy budou přinášet i nejistotu, jak ale praví lidové moudro, štěstí přeje připraveným.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *